Domy z drewna – zalety i wady

Drewno jako materiał budowlany służy człowiekowi od zarania dziejów. Było pierwszym budulcem, jakiego zaczął używać człowiek, gdy tylko wynalazł narzędzia do jego obróbki. I tak drewno jest używane do wznoszenia budynków, w tym przede wszystkim mieszkalnych, aż do dziś. Obecnie obserwujemy renesans budownictwa z drewna.  Jest tak, ponieważ budowa domów drewnianych jest zasadniczo tańsza od domów wykonanych innymi technikami, jeśli już mówimy o kosztach. Oczywiście mowa tu o wysokiej jakości domu drewnianym. Domy z pustaków, bloczków itp. materiałów są mimo wszystko bardziej kosztowne. Osoby, które chciałyby jednak zamieszkać w domu drewnianym powinny dokładnie rozpatrzyć zalety i wady domów z drewna. To oczywiste, że pomimo wielu zalet, są tez i minusy.
Zacznijmy od plusów. Zaletą na pewno jest ekologiczny materiał, jakim jest drewno. Jest zdrowy i jeśli będzie zaimpregnowany naturalnymi substancjami, będzie bezpieczny dla mieszkańców. Drewno dobrze dostosowuje się do warunków otoczenia, ma wysoki współczynnik termoizolacji, a ponadto wytwarza w domu mikroklimat. Budowa domu drewnianego jest zasadniczo krótsza, niż budowa domów murowanych. Co istotne, w niektórych przypadkach dom można rozłożyć i postawić od nowa w innym miejscu. Zazwyczaj nie wszystkie elementy można użyć ponownie, ale wiele z nich – tak. Materiał, jakim jest drewno nie wpływa zbytnio na funkcjonalność domu. Generalnie można go urządzić podobnie jak dom murowany.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zalety i wady domów z drewna równoważą się. Wad, niestety, też jest kilka. Przede wszystkim koszt. Prawda jest taka, że wysokiej jakości dom z bali będzie droższy niż analogiczny, ale murowany. A jakość materiału jest tu bardzo istotna. A to z tego powodu, że drewno, i to jego kolejna wada, bardziej intensywnie pracuje. Przede wszystkim dosycha i kurczy się. W przeciągu kilku pierwszych lat straci do kilku procent na objętości. Kolejny minus to taki, że drewno musi być wysokiej jakości, jak najbardziej suche, ścięte o odpowiedniej porze roku, najlepiej zimą. To sprawia, że na rynku mamy mniej specjalistów od drewna niż od murarki.
Kolejna wada to taka, że nie wszędzie postawimy dom drewniany. Raz, że nie można np. stawiać go w miastach, a dwa, nie wszędzie będzie po prostu pasował. No chyba, że zostanie pokryty tynkiem.
Jak widać, są zarówno zalety i wady domów z drewna, a każdy już musi indywidualnie podejść do tematu. Na pewno trzeba koniecznie sprawdzić kompetencje i fachowość firm, które stawiają domy z drewna. Jest ich bowiem mniej na rynku. Ale ładny i dobrze wykonany dom z drewna na pewno będzie cieszył oko mieszkańców i wyróżniał się spośród innych domów w otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *